Wbrew pozorom oświetlenie warsztatu samochodowego to nie lada wyzwanie; zwykłe, domowe lampy nie okażą się wystarczające, a brak odpowiedniego światła jest równoznaczny z zatrzymaniem prac. Z pomocą jednak przychodzi bardziej profesjonalny sprzęt, dzięki któremu wszystko będzie widoczne jak za dnia.
 

Do wyboru są dwa rodzaje światła - przenośne i stacjonarne. Biorąc pod uwagę to pierwsze, warto spostrzec, iż takie urządzenie (np. w postaci lampki) może dotrzeć nawet do najbardziej zaciemnionych zakamarków samochodowego warsztatu. Najczęściej spotykanym rodzajem tego oświetlenia są jednak naświetlacze LED. Bezsprzeczną zaletą takiego rozwiązania jest energooszczędność. Choć żarówki LED-owe kosztują trochę więcej od tych zwykłych, z pewnością zużywają o wiele mniej energii, a co za tym idzie – są przyjazne dla środowiska. Jakby tego było mało, są trwalsze i posiadają znacznie szerszy zakres napięć roboczych. Ponadto używanie takich żarówek wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji. Jednakże należy pamiętać, by przy zakupie zwrócić uwagę na jakość wykonania (najwłaściwszym posunięciem okaże się wybór hartowanego szkła na osłonie) oraz na charakterystykę widmową, która z kolei może wprawić w lekkie zakłopotanie.

Mniejszym, aczkolwiek nie mniej skutecznym oświetleniem jest oprawa LED. Jej ogromnym atutem jest możliwość wykorzystania nawet w trudnych do oświetlenia miejscach z całkowitym sukcesem. Poza tym jest poręczna i nie trzeba podłączać jej do źródła zasilania – wszystko dlatego, że ma wbudowany akumulator.

Jeżeli natomiast skupić się na oświetleniu warsztatu samochodowego w formie stacjonarnej, decyzja powinna objąć świetlówki liniowe. To najprostsze świetlówki dostarczające światło bezcieniowe (co może okazać się trudne w przypadku innych żarówek). W dodatku cechują się solidnością i wydajnością.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj oświetlenia zostanie finalnie wybrany, warto zadbać o miejsce dla kilku gniazdek w warsztacie - wszystko po to, by w razie nagłej potrzeby podłączyć dodatkowe urządzenie emitujące światło i nie mieć problemów z kontynuowaniem swojej dotychczasowej pracy.

Pamiętaj jednak, że gwarant udanej pracy w warsztacie samochodowym to nie tylko prawidłowe oświetlenie, ale również konieczny sprzęt. Szeroki wybór narzędzi dla warsztatu znajdziesz w sklepie Moto-Dakar.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa