TapicerkaNaprawa elementów z tworzyw sztucznych zabudowanych na samochodzie przechodziła różne etapy rozwoju. Pierwsze elementy nadwozia były wykonywane z tworzyw twardych, wzmacnianych matami z włókna szklanego.
 

Dlatego też do naprawy tych elementów była stosowana metoda laminowania, polegająca na przemiennym układaniu maty z żywicy poliestrowe) lub epoksydowe) na matrycy. Poliamid jest stosowany m.in. do produkcji nadbudówek samochodów dostawczych, przyczep kempingowych itp. Stosowana wcześniej żywica poliestrowa została obecnie zastąpiona żywicami epoksydowymi. Laminowanie stosowane jest Jeszcze jako technologia klejenia do naprawy elementów z tworzyw sztucznych, ale wyłącznie do tworzyw twardych najczęściej do elementów wykonywanych tą samą technologią. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie klejenia oferują kleje na bazie żywic epoksydowych lub poliuretanowych do wszystkich tworzyw sztucznych i materiałów tapicerki samochodowej(tkaniny samochodowe), bez konieczności stosowania technologii laminowania. W okresie użytkowania samochodowych części z tworzyw sztucznych powstają często uszkodzenia, które można naprawić, zamiast od razu wymieniać część na nową. Tak jak robimy w przypadku uszkodzenia lub zabrudzenia tkanin samochodowych.

Natomiast uszkodzone części z tworzyw sztucznych są najczęściej wymieniane, pomimo tego, że ich naprawa byłaby możliwa, bardziej ekonomiczna i uzasadniona względami ekologicznymi. Tworzywa sztuczne stosowane do wytwarzania tkanin samochodowych są niezwykle plastyczne. Oprócz przekonania niektórych właścicieli warsztatów, że części z tworzyw sztucznych nie powinny być naprawiane w warsztatach, także nieznajomość materiałów, tkaniny samochodowe, metod i technologii napraw oraz materiałów naprawczych są powodem dawania pierwszeństwa wymianie przed naprawą. Ponieważ w nowoczesnych pojazdach tworzywa sztuczne są coraz częściej stosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, bardzo ważne jest, to by zarówno warsztat, jak i rzeczoznawcy opanowali podstawową wiedzę o tworzywach.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa